KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR !
Buradasınız: Anasayfa / KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR !
KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR !

Derneğimizce; Eylül ayı içerisinde sektörde yaşanan bazı olumsuz gelişmelere,  bir öğrencinin yaşadığı “iade” sorununa, bu sorunu taraflarının isimlerini de vermeksizin  sektörün geneline nüfuz edebilecek problemlere dikkat çekenbir duyuruda bulunmuştuk.

Devamında sorunun tarafı olan konaklama firması ile Türkiye acentesi arasındaki hukuki ihtilafa “yapmış olduğumuz duyuru nedeni ile” konaklama firmasınca taraf yapılmaya çalışıldık.

İlk duruyumuz nedeni ile derneğimiz hakkında suç duyurusunda bulunan konaklama firması, ayrıca hukuki yollara “haksız rekabet” iddiası ile müracaat etmiştir. Savcılıkça; konaklama firmasınca  yapılan müracaat yersiz bulunmuştur.

Başlatılan hukuk davası süreci kapsamında ise derneğimiz gereksiz bir münakaşaya taraf olmadığını vurgulayarak konaklama firmasınca hassasiyet gösterilen hususta yapıcı davranmaya çalışmış, uzlaşma yoluna gitmek istemiş, bu kapsamda bir sulh protokolü yaparak, yine isim vermeksizin konu ile ilgili bir duyuru yapacağını taahhüt etmiş, neticede taraflar arası husumetten duyulan üzüntü ve uzlaşma yolunun tercih edilmesi bakımından duyuruda bulunmuştur. Duyuru web sitemizde ve derneğimize ait mümkün olan her platformda paylaşılmıştır.

Bu defa konaklama firması sudan sebeplerle “sulh protokolünün kendisini bağlamadığını” beyan etmiş, dava süreçlerine devam edeceği yönünde iradesini ortaya koymuştur.

Neticede derneğimiz ve yöneticisi asılsız bir suçlama ile tüm yoğunluğunu bir kenara koyup Karakol, savcılık, ifade verme gibi süreçleri yaşamak durumunda kalmış, manevi olarak yıpratılmıştır.

Derneğimiz ve yöneticisi bunların oluşturacağı makul kızgınlığı da bir kenara koyup, kendi üyesinin tepkisini de göze alarak “gerekmediği” halde uzlaşmaya çalışmıştır.

Ortalama hukuk bilgisine sahip vatandaşın dahi gereksiz bulacağı bu niza karşısında  konaklama firmasının uzlaşmaz tavrını endişe ve üzüntü ile gözlemledik.

Bu firma hakkında Haksız şikayeti ile ilgi müracaat hakkımızı saklı tutuyoruz.

Derneğimizinyegane amacı üyeleri ve öğrencilerin menfaatini korumaktır. Basit bir meselede dahi bu denli düşmanca davranan kimselerin sektörde haklı talepleri ile gelen öğrenciler nezdinde yaratacağı aksaklıklar ile ilgili de endişe duymaktayız.

Öğrencilerimiz ve Covid 19 Pandemisi nedeni ile ortaya çıkan geçici ifa imkansızlıkları nedeni ile yaşanması muhtemel hukuki ihtilafların öncelikle acente ve temsil ettikleri kurumlar arasında yapılacak görüşmelerle zararın asgari düzeyde tutulmasını tavsiye ederiz.

Derneğimizin bu uzlaşmazlıklarda taraf olmadığı, kasıtlı taraf yapılma çabalarını kınadığımızı, bu nedeble de açıklamayı yapma gereği duyduğumuzu belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Osman YILMAZ

YEDAB Yönetim Kurulu Başkanı”

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın